Maciej Kozłowski – aktor


27 grudnia 2021 | Honorowi i zasłużeni obywatele

Maciej Kozłowski

1. MACIEJ KOZŁOWSKI – aktor
(ur. 8 września 1957 w Kargowej, zm. 11 maja 2010 w Warszawie).

Uchwała Nr XIV/86/04 Rady Miejskiej w Kargowej z dnia 17 września 2004 r. w sprawie nadania honorowego obywatelstwa

18 września 2004 na Sali kinowej w Kargowej podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej zostało przyznane pierwsze honorowe obywatelstwo Gminy Kargowa. To zaszczytne wyróżnienie otrzymał znany, znakomity aktor Maciej Kozłowski.
Po otwarciu sesji przewodnicząca Rady Miejskiej Henryka Kamińczak odczytała uzasadnienie wniosku oraz uchwałę Rady Miejskiej, jednogłośnie podjętą przez radnych na poprzedniej sesji nadającej aktorowi honorowe obywatelstwo.

Uzasadnienie:
Pan Maciej Kozłowski urodził się 08.09.1957 r. w Kargowej. W 1964 r rozpoczął naukę w miejscowej szkole podstawowej. Tutaj stawiał swoje pierwsze kroki jako „ aktor“, biorąc udział w szkolnych występach.
W 1969 r. wyjechał do Łodzi i tam ukończył Szkołę Filmową – Wydział Aktorstwa. Do tej pory zagrał w ponad 50 – ciu filmach w Polsce, Niemczech, Szwecji i Francji. W Polsce znany jest z ról w takich filmach jak: „Kroll“, „Psy“, „Mów mi Rockefeller“,“Nic śmiesznego“, „Lista Schindlera“, „Ogniem i mieczem“ – w którym stworzył niezapomnianą postać Krzywonosa. Podziwialiśmy również jego kreację w „Wiedźminie“. Obecnie występuje w jednym z najpopularniejszych polskich seriali pt. „M jak miłość“.
Pan Maciej Kozłowski jest człowiekiem, który zawsze pamięta o Kargowej i jej mieszkańcach. Dowodem tego są wywiady i artykuły, w których często wraca wspomnieniami do młodzieńczych lat spędzonych w naszym mieście.
Nie zapomniał kargowskiej „Patalajki“, wypraw nad jezioro Linie czy kanał, gdzie łowił raki. Chętnie odwiedza swoje rodzinne miasto. W 1999 r. na zaproszenie dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu przybył na spotkanie i ofiarował mnóstwo fotosów z filmowymi bohaterami „Ogniem i mieczem“ oraz materiały związane z ekranizacją „Pana Tadeusza“. Kargowianie doceniają to, że pan Maciej Kozłowski wystąpił gościnnie w krótkim epizodzie filmu „ O dwóch takich“. Film ten powstał w wytwórni filmów amatorskich „Peżod“ w Kargowej, a premiera tego obrazu odbyła się 12.11.1999 r.
We wrześniu 2001 nasz szacowny gość ponownie odwiedził Kargowę. Ufundował komputer uczniowi, który urodził się z poważną wadą wzroku – Darkowi Gruszczyńskiemu ze Smolna Małego. Ten wspaniały dar pomaga chłopcu w nauce i przysparza mu wielu radości.
Nasz ziomek zawsze czuł się Kargowianinem, choć mieszka na stałe w Warszawie. Kilkakrotnie przyczyniał się do uatrakcyjnienia pobytu naszych uczniów w stolicy. Dzięki niemu młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum mogła spotkać się ze znanymi aktorami m.in. Cezarym Pazurą, poznać Teatr Wielki, Sejm i inne instytucje. Z jego inicjatywy wzięli także udział w warszawskim konkursie pt. „Tajemnice Teatru Wielkiego“.
Wycieczka dzieci klas VIa i VIb szkoły podstawowej w dniach 8-13 czerwca 2004 r. do stolicy była bardzo ważnym wydarzeniem i na pewno na długo pozostanie w pamięci jej uczestników. Uczniowie obejrzeli plan filmowy serialu „M jak miłość“ oraz mogli porozmawiać z aktorami występującymi w tym obrazie. Spotkali się również z Janem Englertem, Jolantą Pieńkowską i Jerzym Engelem, byłym trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski.
Ciekawą wyprawą była również wizyta w Sejmie, ale to nic w porównaniu z tym, co jeszcze miało się wydarzyć. Podczas zwiedzania lotniska i samolotu prezydenckiego padła komenda „startujemy“. Ku zdziwieniu wszystkich samolot wzbił się w powietrze i dzieci mogły oglądać Warszawę z lotu ptaka.
A wszystko to stało się możliwe dzięki naszemu byłemu mieszkańcowi, a obecnie znanemu aktorowi Maciejowi Kozłowskiemu.
Na zakończenie warto przytoczyć słowa, które aktor skierował do młodzieży kargowskiej udzielając wywiadu: „Nie miejcie żadnych kompleksów, mieszkając i wychowując się w Kargowej też można zostać kimś“.
Pan Maciej Kozłowski całym swoim dotychczasowym życiem, karierą i działaniem udowadnia prawdziwość tego stwierdzenia.
Jesteśmy dumni z Jego osiągnięć i rezultatów pracy na rzecz naszego miasta.
Doceniamy to, że wspiera rozwój życia kulturalnego oraz promuje naszą małą ojczyznę w prasie i telewizji. Uważamy, że w pełni zasługuje na przyznanie mu honorowego tytułu obywatela Gminy Kargowa.
Przed wręczeniem dyplomu honorowego obywatela oraz witrażyka z herbem i napisem „Honorowy Obywatel Gminy Kargowa” Przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Burmistrz Janusz Kłys skierowali słowa podziękowania oraz wręczyli kwiaty mamie aktora p. Lucynie Kozłowskiej.
W uroczystej sesji udział wzięli starosta Zielonogórski p. Krzysztof Romankiewcz, wicestarosta Michał Potocki, Burmistrz Gminy Babimost Bernard Radny, wójt Gminy Trzebiechów Stanisław Drobek, Dyrektor Regionu Kozła Teresa Chromińska, nauczyciele i wychowawcy p. Macieja: państwo Kwaśnikowie, B. Wróblewska, J. Baszyński oraz mieszkańcy gminy i uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Pani Leokadia Kwaśnik była wychowawczyni klasy naszego bohatera składając gratulacje i życzenia wręczyła aktorowi własnoręcznie namalowany obraz, przedstawiający dojrzałe puszyste kwiatostany mniszka lekarskiego, symbolizujące ulotność „ człowieku ty puchu marny”.
Uroczystość uświetnił występ dzieci ze szkoły podstawowej w Kargowej. Program artystyczny przygotowały panie Beata Ziarek, Anna Ptak i Monika Milczyńska.
Piękną dekorację sceny kinowej wykonała p. Helena Nowacka. Odbył się też półgodzinny pokaz ról filmowych Macieja Kozłowskiego. Na zakończenie aktor podziękował Radzie Miejskiej, kargowskiemu społeczeństwu za przyznanie tak zaszczytnego wyróżnienia, honorowego obywatelstwa gminy Kargowa. Na scenie aktor opowiadał o swojej pracy, szkole, przeżyciach z młodości związanych z Kargową. Podkreślił jednocześnie, że chętnie wraca do naszego miasteczka, do krainy szczęśliwości. Najistotniejsze jest jednak jak stwierdził aktor, że „Nieważne gdzie się rodzimy czy gdzie mieszkamy. Sukces może osiągnąć każdy. Potrzeba tylko szczęścia oraz osoby, która pomoże nam odkryć talent i odpowiednio nas poprowadzi”.