Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych


Działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

GKRPA – Informacje

Komisja inicjuje i monitoruje działania związane z profilaktyką i rozwiązaniem problemów alkoholowych.
Cel działań:

  • Ograniczenie dostępności alkoholu.
  • Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej.
  • Rehabilitacji osób uzależnionych.
  • Podejmowanie działań w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie oraz zwiększenie zdolności do radzenia sobie z istniejącymi problemami alkoholowymi.
  • Działania Komisji mają za zadanie wsparcie osób uzależnionych i ich rodzin, kształtowanie zdrowego stylu życia oraz pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych.

Komisja ma prawo podejmować czynności zmierzające do sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego osób uzależnionych od alkoholu. Realizuje też określone ustawowo zadania gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Do kompetencji Komisji należą również zadania wynikające z:

  • Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz.U. z dnia 2023 poz. 165),
  • Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 852, 1655, 1818 z 2020 r. poz. 322 ze zmianami),
  • Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (tekst jednolity Dz.U. z dnia 09 marca 2023 r.).

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oferuje pomoc w rozwiązywaniu szeroko pojętych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu przez osoby uzależnione i osoby z najbliższego otoczenia, przede wszystkim w zakresie procedury sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego. Wnioski składają osoby fizyczne, komisariaty policji, centra pracy socjalnej MOPR, sądy, prokuratury oraz inne instytucje (szkoły, organizacje). Jeśli z powodu niespełnienia przesłanek ustawowych nie ma zastosowania procedura zobowiązania do leczenia, oferowana jest pomoc w zmotywowaniu osoby nadużywającej alkoholu do podjęcia dobrowolnej terapii (bez sądowego zobowiązania).
Udzielane jest także wszechstronne poradnictwo i wsparcie w zakresie uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, a także terapii w zakresie przeciwdziałania przemocy. Można tu uzyskać kompleksowe informacje na temat ofert specjalistycznych placówek zajmujących się terapią dla osób uzależnionych i członków ich rodzin, przeciwdziałania przemocy, pomocy psychologicznej dla dzieci, terapii DDA, udzielania bezpłatnych porad prawnych, a nawet wsparcia duchowego.

MATERIAŁY WIDEO