Maciej Kozłowski – „W życiu najważniejsze jest samo życie. I to, żeby być szczęśliwym”


11 maja 2023 | Aktualności

Fotografia: /Michał Gmitruk /Agencja FORUM

Maciej Kozłowski (ur. 8.09.1957 r. – zm.11.05.2010 r.)
Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Kargowa, wybitny aktor, bezinteresowny społecznik i zapalony piłkarz.
Dziś mija 13 rocznica jego śmierci. Przegrał walkę z bezlitosnym rakiem. Ciężka choroba, o której dowiedział się przez przypadek, zaprzepaściła jego karierę, ale nie odebrała mu ducha walki. Niestety nie doczekał przeszczepu, który mógł uratować mu życie…

W swoim życiu zagrał wiele ról w filmach kinowych i serialach telewizyjnych oraz adaptacjach sztuk w teatrach Poznania, Łodzi i Warszawy. Mieliśmy okazję podziwiać go w takich filmach jak: Kroll, Psy, Lista Schindlera, Ogniem i mieczem, Wiedźmin, Killerzy, Świadek koronny.
Nigdy też nie zapomniał o swoich korzeniach – „Tu się urodziłem i jestem z tego dumny. I wy też możecie być dumni, że jesteście z Kargowej ! Nie miejcie z tego powodu kompleksów”, przypominał młodzieży szkolnej, dla której wyprawy do Warszawy organizowane przez Aktora były czasami najwspanialszymi wydarzeniami w ich dziecięcym życiu.
Wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży ze środowiska wiejskiego lub terenu małego miasteczka, i z wielkim zaangażowaniem działał na rzecz uczniów swojej dawnej szkoły i nauczycieli.
Zawsze z sentymentem wspominał swoje „szczenięce” lata – jak w drugiej klasie zrobili strajk, bo chcieli im zabrać wychowawczynię Panią Kwaśnik, swoje młodzieńcze miłości, czy kąpiel na kanale i jeziorze Liny. Zawsze był skromnym człowiekiem dostrzegającym problemy innych ludzi.
Zwykle grał gangsterów lub bohaterów negatywnych, ale prywatnie mówi się, że był jednym z najsympatyczniejszych aktorów w branży.
„W życiu najważniejsze jest samo życie. I to, żeby być szczęśliwym”, mawiał Maciej Kozłowski.