79 rocznica mordu dokonanego przez hitlerowców


26 stycznia 2024 | Aktualności

25 stycznia 2024 r. obchodziliśmy  na Ziemi Kargowskiej 79 rocznicę mordu dokonanego przez hitlerowców w lesie w pobliżu Starego Jaromierza na 41 kobietach, pędzonych w „Marszu śmierci” do Dachau. Dokładnie 79 lat po tych tragicznych wydarzeniach pod obeliskiem ku czci zamordowanych odbyły się upamiętniające  uroczystości, na które licznie przybyli mieszkańcy gminy, przedstawiciele samorządu, radni, kierownicy jednostek organizacyjnych, sołtysi, Zespół Kargowiacy, członkowie Domu Seniora i uczniowie, wraz z dyrektorami szkoły, przedstawiciel Nadleśnictwa Wolsztyn oraz szefowie Policji z Sulechowa i Kargowej. Poczty sztandarowe wystawiła Szkoła Podstawowa w Kargowej, Ochotnicze Straże Pożarne w Kargowej i Starym Jaromierzu. Nowosolanie Marek Grzelka z wolontariuszami oraz z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Grupa Eksploracyjna Polanie, dla uczczenia pamięci pomordowanych przeszli etapami, kolejny raz w ciągu dwóch dni, łącznie ponad 30 kilometrową trasę marszu śmierci ze Sławy, przez Śmieszkowo, Spokojną, Łupice, Świętno, Wilcze do lasu pod Starym Jaromierzem, z noclegiem u dobrych ludzi w Wilczu.

Historię tamtych tragicznych wydarzeń pokrótce przedstawił burmistrz Kargowej, przedstawiając relacje naocznego świadka Floriana Drzymały oraz opisy tragedii z końca wojny uczestniczek marszu śmierci, które przeżyły gehennę. Pod obelisk w lesie pod Starym Jaromierzem, w miejsce mordu 41 kobiet, przybyła autorka książki Dziewczyny z Gross-Rossen dolnośląska dziennikarka Agnieszka Dobkiewicz, która przygotowuje kolejną książkę, tym razem stricte o historii „naszego marszu”, blisko dwóch tysięcy dziewczyn i postoju w Starym Jaromierzu oraz rozstrzeleniu kobiet przez siedmio-osobową eskortę niemieckich oprawców w pobliskim lesie.  Podczas uroczystości odśpiewano hymn narodowy i  rotę oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

Znicz zapłonął również na pomniku znajdującym się na Cmentarzu Parafialnym w Kargowej, w miejscu w którym spoczęły ekshumowane w 1960 r. szczątki kobiet.

Dla strudzonych upamiętniającym marszem piechurów, ale też i pozostałych uczestników uroczystości została przygotowana przez radnego Michała Zielonkę gorąca grochówka.

Relacja z wydarzenia TVP 3 Gorzów Wlkp.