78. rocznica mordu dokonanego przez hitlerowców


25 stycznia 2023 | Aktualności

Dziś, 25 stycznia 2023 r., obchodziliśmy 78. rocznicę mordu dokonanego przez hitlerowców w lesie w pobliżu Starego Jaromierza na 41 kobietach pędzonych w „Marszu śmierci” do Dachau. Tragiczne wydarzenia jak co roku upamiętniono pod obeliskiem w miejscu mordu kobiet, gdzie odbyły się uroczystości. Złożono także hołd na grobie pomordowanych na Cmentarzu Parafialnym w Kargowej, których ekshumacja odbyła się 1960 roku.

Podczas uroczystości pod pomnikiem odśpiewano hymn, złożono wieńce, a historię tamtych tragicznych wydarzeń pokrótce przedstawił burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś. Całą uroczystość wzbogaciły patriotyczne pieśni w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Kargowiacy”.

Spośród zaproszonych gości głos zabrał pan Andrzej Jankowski – koordynator projektów w komisji rabinicznej gmin wyznaniowych żydowskich w Warszawie. Nieoceniona jest coroczna obecność pana Marka Grzelki wraz z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Grupa Eksploracyjna Polanie, którzy jak co roku przemierzają tę trasę, kobiet ze Sławy do Starego Jaromierza.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na uroczystość – mieszkańcom gminy, przedstawicielom miłośników historii i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, delegacjom Szkoły Podstawowej, GCK w Kargowej, ZGK w Kargowej, OPS –u, Klubu Dziecięcego, stowarzyszeń, Urzędu Miejskiego oraz sołtysom i radnym. Dziękujemy również za obecność pocztów sztandarowych OSP z Kargowej i Starego Jaromierza oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Podziękowania kierujemy także do radnego Michała Zielonki za przygotowanie gorącej zupy dla zmarzniętych uczestników uroczystości.