77. rocznica mordu dokonanego przez hitlerowców


26 stycznia 2022 | Aktualności

25 stycznia 2022 r. obchodziliśmy 77. rocznicę mordu dokonanego przez hitlerowców w lesie w pobliżu Starego Jaromierza na 41 kobietach pędzonych w „Marszu śmierci” do Dachau. Dokładnie 77 lat po tych tragicznych wydarzeniach pod obeliskiem ku czci zamordowanych odbyły się uroczystości, na które licznie przybyli mieszkańcy gminy, przedstawiciele samorządu, radni, kierownicy jednostek organizacyjnych, sołtysi, Zespół Kargowiacy, członkowie Domu Seniora i uczniowie. Nowosolanie Marek Grzelka wraz z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Grupa Eksploracyjna Polanie, także burmistrzem i radnym Michałem Zielonką dla uczczenia pamięci pomordowanych kolejny raz przeszli etapami, łącznie ponad 30 kilometrową trasę marszu śmierci ze Sławy, przez Śmieszkowo, Spokojną, Łupice, Świętno, Wilcze do lasu pod Starym Jaromierzem.
Historię tamtych tragicznych wydarzeń pokrótce przedstawił burmistrz Kargowej. Zaprezentowano także fragment książki „Dziewczyny z Gross-Rosen”, opisujący relacje uczestniczek marszu śmierci, które przeżyły a także naocznego świadka egzekucji Floriana Drzymały. Pod obelisk w lesie pod Starym Jaromierzem, miejsce egzekucji 41 kobiet, przybyła autorka książki, dolnośląska dziennikarka Agnieszka Dobkiewicz. Podczas uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze.
Znicz zapłonął również na pomniku znajdującym się na Cmentarzu Parafialnym w Kargowej, w miejscu w którym spoczęły ekshumowane w 1960 r. szczątki kobiet.
Dla strudzonych marszem, ale też i pozostałych uczestników uroczystości została przygotowana gorąca grochówka przez radnego Michała Zielonkę.