Święta Majowe


28 kwietnia 2022 | Aktualności

Pierwsze trzy dni maja są szczególnie ważne w historii Polski, ponieważ obchodzone są następujące święta:
1 MAJA –Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.
Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

2 MAJA – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja w całej Polsce obchodzimy Dzień Flagi Narodowej – najmłodsze polskie święto państwowe ustanowione ustawą Sejmu RP z 20 lutego 2004 r. Dzień ten ma służyć podnoszeniu świadomości społecznej o symbolach narodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Jeszcze niedawno ustawa z 1980 roku zabraniała wywieszania flagi w inne dni niż świąteczne. Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 r. i odtąd symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte, kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem – trzeba otoczyć je należną czcią i szacunkiem.
3 MAJA – Święto Konstytucji Trzeciego Maja
3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Co ciekawe, od 1946 roku, aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce, a drugą konstytucją w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. – spisaną ustawą tego typu. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia w pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym, wtedy nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy. Zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Ignorując protesty opozycji, po siedmiogodzinnych obradach, konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję.