RELACJA  z realizacji projektu pt. „Pij Wodę” Grupy Nieformalnej Kargowscy Rodzice Dzieciom


6 listopada 2024 | Aktualności

W Szkole Podstawowej przy ul. Kościelnej w Kargowej zrealizowano projekt pt. „Pij Wodę” współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.
Projekt miał na celu zapewnienie Dzieciom z klas I – IV dostępu do wody filtrowanej i zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i ochrony środowiska.
Wsparcie finansowe przeznaczono m. in. na zakup dystrybutora wody filtrowanej z podłączeniem do sieci wodociągowej oraz zakup butelek wielokrotnego użytku. Urządzenie zostało zamontowane w świetlicy szkolnej, by dzieci najdłużej przebywające w szkole, mogły korzystać z bieżącej przefiltrowanej wody do picia, gdy tylko będą tego potrzebować.

W ramach projektu zorganizowano również dla uczniów klas I – IV i ich rodzin piknik edukacyjny o tematyce zdrowego odżywiania i ochrony środowiska w dniu 17.10.2024 r. w Akacjowym Ranczo w Karszynie.
Wstęp i korzystanie z wszystkich atrakcji Akacjowego Ranczo były dla uczestników bezpłatne. Dzieci mogły bez limitu korzystać z placów zabaw, parku linowego i ścieżek dydaktyczno-ekologicznych: o rodzajach i właściwościach drzew, o budowie lasu, o leśnych zwierzętach i ptakach, o segregacji odpadów, o ciekawostkach ekologicznych. Dzieci poznały bliżej zwyczaje i odgłosy zwierząt mieszkających w lesie, obejrzały i posłuchały ich odgłosów, karmiły lamy, alpaki, kozy, kucyki, bażanty, kury i przepiórki. W papugarni poznały papugę Olgę, która jeździ na rowerze i czasami mówi. Jednak największą frajdę sprawiły dzieciom przejażdżki bryczką po okolicznych lasach.
Do organizacji pikniku zaktywizowane zostały Dzieci z Rodzicami z klas I – IV wraz z nauczycielkami świetlicy szkolnej.
Przygotowano zdrowe przekąski: warzywa i owoce, muffinki z marchewką, ciasta z owocami, częstowano rozgrzewającą zupą dyniową.
Odbyły się pogadanki ekologiczne oraz przygotowane zostały przez wolontariuszy stoiska z zadaniami do wykonania przez dzieci: – rebusy, gry terenowe i animacje o tematyce ekologicznej i zdrowym odżywianiu. Dzięki włączeniu się w organizację pikniku Rady Rodziców i zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia LGD Regionu Kozła, za udział w konkursach dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody.
Każdy uczestnik pikniku mógł upiec sobie na ognisku kiełbaskę, dostępne były ekologiczne talerzyki i sztućce, zapewniono gorącą kawę i herbatę.

Końcowym akcentem projektu, była wycieczka w dniu 30.10.2024 r. dla 50 uczniów i opiekunów do Centrum Przyrodniczego Keplera w Zielonej Górze, w celu utrwalenia wiedzy o ekologii, przyrodzie i wodzie oraz o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne.
Wystawa dostępna w Centrum Przyrodniczym, gdzie znajduje się interaktywna ekspozycja złożona z 34 stanowisk wyjaśniająca otaczające zjawiska oraz procesy zachodzące w środowisku przyrodniczym, umożliwiła uczestnikom obcowanie z zagadnieniami naukowymi przez samodzielne przeprowadzenie przygotowanego doświadczenia. Gość Centrum uruchamia urządzenia na poszczególnych stanowiskach interaktywnych, obserwuje ich działanie, wchodzi z nimi w interakcję i w konsekwencji wzbogaca zakres swych doświadczeń oraz uzyskuje wiedzę w sposób empiryczny. Każde stanowisko inspiruje, pobudza umysł zwiedzającego, wywołuje skojarzenia, skłania zwiedzającego do stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi, dodatkowo wymaga od zwiedzającego aktywności – wykonania określonej czynności fizycznej, połączonej z wysiłkiem intelektualnym. Przygotowane urządzenia są tak skonstruowane, by odwiedzający mógł korzystać z nich samodzielnie, bez wcześniejszego przygotowania. Pomagają w tym instrukcje w kilku językach (polskim, angielskim i niemieckim). Największe zainteresowanie dzieci wzbudził symulator trzęsienia ziemi oraz łoże Fakira, czyli leżanka z gwoździami.
W Ogrodzie Botanicznym, po spacerze na świeżym powietrzu i po zapoznaniu się z roślinami z różnych części świata w jesiennej odsłonie, zorganizowano poczęstunek dla uczestników wycieczki pod wiatą edukacyjną. Dzieci skorzystały również z dostępnych atrakcji Ogrodu: parków linowych i placów zabaw. W zagrodach mini-zoo dzieci mogły zobaczyć z bliska pawie, kozy, daniele, surykatki, kolorowe rybki i ptaki. Wizytę w ogrodzie zakończył deszcz, w którego strugach wszyscy uczestnicy wycieczki udali się do autokaru.