POSTĘPOWANIE WOBEC OSÓB NADUŻYWAJĄCYCH ALKOHOLU
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2151).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2018 r. w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionych od alkoholu (Dz.U. z 2023 r. poz. 2820).
1. Wobec kogo może zostać wszczęta procedura? Osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują:
- rozkład życia rodzinnego,
- demoralizację małoletnich,
- uchylają się od pracy,
- systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.
Oznacza to, że oprócz faktu nadużywania przez dana osobę alkoholu, nadużywanie to musi wywierać wskazane powyżej negatywne skutki, które powinny zostać opisane w składanym wniosku.
2. Kto może zgłosić problem alkoholowy?
Co do zasady każdy, a głównie:
- członkowie rodzin,
- sąsiedzi,
- instytucje, takie jak: Policja, Ośrodek Pomocy Społecznej.
Ważne jest, aby wniosek nie był anonimowy.
Do wniosku można dołączyć wszystkie dokumenty, pisma i zaświadczenia, które mogą świadczyć o uzależnieniu, takie jak karty leczenia szpitalnego, informacje z Policji, Izby Wytrzeźwień.
Wniosek zgłaszający osobę nadużywającą alkoholu, znajduje się pod poniższym linkiem:
WNIOSKI
3. Gdzie należy złożyć wniosek? Wniosek należy złożyć wyłącznie do:
- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kargowej lub
- Prokuratury.
UWAGA: Osoby zgłaszające nie mogą złożyć wniosku bezpośrednio do Sądu. Każdorazowo wniosek musi być złożony do Prokuratury lub Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wniosek złożony bezpośrednio do Sądu przez osobę nieuprawnioną zostanie odrzucony, bądź przekazany do Komisji.
Wniosek należy złożyć w formie pisemnej:
- osobiście do Urzędu Miejskiego w Kargowej ul. Rynek 33, 66-120 Kargowa, Sekretariat Urzędu, pok. nr 15, I piętro, w godzinach urzędowania, z dopiskiem: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- drogą pocztową na adres; Urzędu Miejskiego w Kargowej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ul. Rynek 33, 66-120 Kargowa.
4. Jak wygląda procedura postępowania Komisji?
Po przyjęciu wniosku, Komisja wzywa osobę, co do której zachodzi podejrzenie, że jest uzależniona od alkoholu, do osobistego zgłoszenia. Dalsze kroki zależą od podejścia tej osoby i mogą wyglądać następująco:
a) Osoba wezwana zdaje sobie sprawę ze swojego problemu alkoholowego oraz wyraża wolę podjęcia leczenia.
Komisja udziela takiej osobie szerokiej informacji w zakresie poradni, instytucji i ośrodków,
w których ta osoba znajdzie odpowiednią pomoc. Pomoc ta jest całkowicie bezpłatna. Osoba podejmująca takie kroki jest przez cały czas nadzorowana oraz wspierana przez Członków Gminnej Komisji, służących jej pomocą. Ma również obowiązek regularnego przedstawiania Członkom Komisji zaświadczeń, iż podjęta terapia trwa w dalszym ciągu. Komisja monitoruje, czy dana osoba kontynuuje leczenie i nie nadużywa alkoholu. W przypadku porzucenia leczenia, Komisja może skierować wniosek do Sądu o zobowiązanie do leczenia odwykowego.
b) Osoba wezwana twierdzi, iż nie ma problemu alkoholowego i nie chce podjąć leczenia.
W takiej sytuacji komisja kieruje taką osobę na bezpłatne badanie do biegłych sądowych, których zadaniem jest wydanie opinii, czy taka osoba jest uzależniona, czy też nie. Biegłymi tymi są zawsze: lekarz psychiatra oraz psycholog. Jeżeli osoba nie zjawia się na wezwania na badanie w wyznaczonych terminach, Komisja może skierować wniosek do Sądu, w takim przypadku to Sąd kieruje na badania.
Od wyniku badania zależy dalsze postępowanie:
- jeżeli w opinii biegłych dana osoba nie jest uzależniona, postępowanie przed Gminną Komisją zostaje zamknięte,
- jeżeli w opinii biegłych dana osoba jest uzależniona od alkoholu, osoba ta ponownie motywowana jest do podjęcia leczenia. Jeżeli nie wyraża woli, Gminna Komisja zgodnie ze swoimi uprawnieniami kieruje wniosek do Sądu o wszczęcie postępowania zmierzającego do zobowiązania do leczenia odwykowego.
5. Czy leczenie jest dobrowolne czy przymusowe?
Leczenie co do zasady jest dobrowolne.
W określonych przypadkach na osobę nadużywającą alkoholu Sąd może nałożyć obowiązek leczenia.