Plan dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego


4 października 2022 | Aktualności

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.
Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.
Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.
Zalecane dawkowanie:
Dorośli do 60 roku życia i dzieci powyżej 12 lat: 2 tabletki
Dzieci od 3 do 12 lat: 1 tabletka
Dzieci od miesiąca do 3 lat: ½ tabletki
Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc: ¼ tabletki
Kobiety w ciąży: 2 tabletki.

Ulotka – [POBIERZ]

Wykaz punktów wydawania tabletek jodku potasu na terenie gminy Kargowa

Lp.NazwaAdres punktuMieszkańcy
1Świetlica wiejska ChwalimChwalim 77Chwalim
2Świetlica wiejska DąbrówkaDąbrówka 19Dąbrówka
3Świetlica wiejska KarszynKarszyn 9A,Karszyn
4Świetlica wiejska Nowy JaromierzNowy Jaromierz 21,Nowy Jaromierz
5Świetlica wiejska Obra DolnaObra Dolna 26,Obra Dolna
6Świetlica wiejska Smolno MałeSmolno MałeSmolno Małe, Kaliska
7Świetlica wiejska Smolno WielkieSmolno Wielkie 106Smolno Wielkie
8Świetlica wiejska Stary JaromierzStary JaromierzStary Jaromierz
9Świetlica wiejska WojnowoWojnowo 16Wojnowo
10Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kargowej (łącznik)  Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kargowej ul kościelna 45Przeszkoda Kargowa ulice: Chwalimska, Czekoladowa, Dolna, Dworcowa, Goplany, Kapitana Więckowskiego, Karmelowa, Kilińskiego, Kościelna, Kolejowa, Kościuszki, Kompanii Wielichowskiej, Kwiatowa, Mickiewicza, Ogrodowa, Paukszty, Piaskowa, Plac Berwińskiego, Pocztowa, Poprzeczna, Przemysłowa, Rynek, Słodka, Słodowa, Słowackiego, Zaułek Szczęśniaka, Zielona, Zielonogórska
11Gminne Centrum Kultury w Kargowej (sala widowiskowa)  Gminne Centrum Kultury w Kargowej ul. Browarna 7Kargowa, ulice: Akacjowa, Babimojska, Browarna, Brzozowa, Dębowa, Górna, Grabowa, Kasztanowa, Klonowa, Krótka, Leśna, Lipowa, Łąkowa, Modrzewiowa, Polna, Powstańców Wielkopolskich, Prosta, Różana, Sportowa, Stroma, Strzelecka, Sulechowska, Szkolna, Widokowa, Wolsztyńska, Zamieście, Źródlana, 27 Stycznia,