Obrzyca


27 grudnia 2021 | Trasy kajakowe

Widok kajaków na rzece przy moście

Rzeka Obrzyca, o długości 69,9 km,prawy dopływ środkowej Odry wypływa w okolicy wsi Krążkowo, gmina Sława. W górnym biegu przepływa przez kilka urokliwych jezior by wpłynąć do zatoki J. Sławskiego we wsi Radzyń. Przepływa przez niemal całe J.Sławskie (828 ha, głębokość 12,3, długość 9,2 km, 4 wyspy). Wypływ we wsi letniskowej Lubiatów. Dalej kieruje swój leniwy nurt na zachód przepływając przez Konotop. W okolicach Jesiony wpływa do ostatniego jeziora na szlaku – Jeziora Rudno. Kolejne miejscowości na szlaku to Uście, Kargowa, Chwalim, Smolno Wielkie, Podlegórz i w pobliżu wsi Cigacice wpada do Odry na 472 km. Na całym szlaku Obrzycy czysta woda zachęcająca do kąpieli.

Charakterystyka szlaku

1. Długość szlaku – 48,0 km
2. Stopień rozwinięcia: 1,4
3. Spadek na szlaku: 0,07‰
4. Przepływ: 7,0 m3/sek
5. Powierzchnia dorzecza: 1808 km2
6. Czas spływu: 2-3 dni
7. Skala trudności:
1) szlak łatwy, dla początkujących i spływów masowych (t 1)
8. Skala uciążliwości:
1) na odcinku Lubiatów – Konotop nadzwyczaj uciążliwy ze względu na silną eutrofizację rzeki (u 6 – przeszkody których pokonanie wymaga wysiadania z kajaka i zużycia ponad 200 % czasu przeznaczonego na płynięcie. Średnia odległość miedzy przeszkodami do 2 km),
2) na odcinku Konotop– Cigacice nieco uciążliwy (u 2) ze względu na liczne jazy zamykane przy niższych stanach wody
9. Skala malowniczości szlaku:
1) na odcinku Lubiatów – Konotop szlak malowniczy (***)
2) na odcinku Konotop- Jesiona szlak przyjemny (**)
3) na odcinku Jesiona – Cigacice szlak malowniczy (***)
10. Oznakowanie szlaku:
brak oznakowania szlaku
11. Infrastruktura turystyczna:
1) miejsca biwakowe: Lubiatów, Rudno, Uście, Kargowa. Miejsca te posiadają podstawową infrastrukturę: wiaty, miejsca na ognisko, sanitariaty oraz gastronomię
2) Wypożyczalnie kajaków: Kargowa

Spływy kajakowe najlepiej rozpocząć w m. Lubiatów za mostem drogowym Konotop-Sława. Jednak ze względu na małe przepływy wody, dla początkujących kajakarzy przepłynięcie odcinka ok. 3 km przez kompleks leśny będzie poważnym wyzwaniem. Niski stan wody oraz radosna twórczość bobrów powoduje zarastanie rzeki. Kto lubi przeciągać kajak przez szuwary i powalone drzewa to koniecznie powinien ten odcinek przepłynąć.

 

Po wypłynięciu z lasu rzeka przyjmuje charakter łąkowy. Szeroka dolina, leniwy nurt, liczne meandry i obfita roślinność wodna towarzyszą nam do pierwszego i jedynego jeziora na szlaku. Nie napotkamy żadnych przeszkód aż do Jesiony. W Jesionie jaz wymagający przeniesienia kajaków prawą stroną (30 m). Przy wpływie na Jez. Rudno (J.Orchowe) utrudnienie w postaci naniesionego przez rzekę mułu. Nad jeziorem dużo dobrych miejsc do biwakowania (plaża w Uściu, ośrodki wypoczynkowe w Rudnie,hotel Tanzanit w Jesionce, półwysep). W miejscowości Rudno ujście Południowego Kanału Obry, którym można dopłynąć do Szlaku Konwaliowego w gminie Przemęt. Od wypływu z jeziora rzeka płynie szerokim korytem i nadal meandruje aż do jazu we wsi Uście. Przenosimy kajaki z lewej strony lub spławiamy. Od jazu rzeka ma charakter uregulowany. Obwałowanie po obu stronach rzeki aż do Smolna Wielkiego. Pomimo tego jest to najciekawszy odcinek Obrzycy. Brzegi porośnięte lasem mieszanym, liczne zakręty i nieco szybszy nurt sprawia płynięcie bardzo przyjemnym. W odległości ok. 1,5 km od jazu w Uściu, po prawej stronie na pierwszym zakręcie zastawka, a za nią Kanał Dźwiński. Kanałem o dł. 6 km możemy dopłynąć do Kopanicy skąd bierze początek popularny szlak kajakowy Lubuski Szlak Kajakowy. Kanał jest do przepłynięcia przy wyższym stanie wody w Obrzycy.

W Kargowej po prawej stronie za mostem drogowym Kargowa – Karszyn, dobre miejsce na biwak. Kolejny jaz przed mostem drogowym Kargowa -Klenica. Przenosimy prawą stroną za most drogowy lub spływamy (w zależności od stanu wody). W Chwalimiu kolejny jaz i możliwa przenoska. Za Chwalimiem wpływamy w szeroką dolinę. Las się oddala, wokół łąki, nurt leniwy. Przed Smolnem Wielkim największy dopływ Obrzycy – Leniwa Obra, którą można dopłynąć do Babimostu. Jeszcze w Smolnie Wielkim do pokonania jaz (przenoska z prawej) i przed nami 2 godziny pełnego relaksu. Warto podziwiać piękne widoki. Po lewej stronie linia lasów a po prawej aż do Cigacic piękne wzgórza morenowe, gdzie znów powrócono do upraw winorośli. Przed wpłynięciem na Odrę czeka wodniaków trudna przenoska prze zaporę przeciwpowodziową w Głuchowie. Przenosić z prawej strony. Ostatni odcinek to szeroki kanał, którym Obrzyca miesza wody z rzeką Odrą. Po wpłynięciu na Odrę szybki nurt niesie kajaki w kierunku Cigacic. Mijamy dwa mosty drogowe. Za drugim mostem po prawej można lądować przy przystani motorowodnej, lub płynąć 1 km dalej i wpłynąć do portu rzecznego w Cigacicach.

Opis szlaku

km 48. Lubiatów – start za mostem drogowym (p.)

km 40. Konotop – drewniany most przy starym młynie

km 41,5. Konotop – most drogowy Wolsztyn – Nowa Sól i most kolejowy na nieczynnej linii kolejowej Wolsztyn-Głogów. Dobre miejsce na biwak za mostem kolejowym w pobliżu dawnej stacji kolejowej (p.)

km 36. drewniany most na drodze gruntowej Głuszyca – Kolsko

km 34. Jesiona – most drogowy Kargowa-Kolsko i jaz. Przy zamkniętym jazie przenosić z prawej.

km 32 pozostałości po drewnianym moście i ujście rzeki do jez. Rudno (Orchowe). Przy niskim stanie wody trudności z wpłynięciem na jezioro z uwagi na duże zamulenie.

km 31 szeroki wypływ Obrzycy w pobliżu plaży i pola biwakowego w Uściu.

km 30 Uście, most drewniany ( w pobliżu sklep)

km 26 most drogowy Uście – Karszyn i jaz. Przenosić z lewej 30m.

km 24 wypływ Kanału Dźwińskiego (kanał obecnie jest oczyszczany z roślinności nabrzeżnej i odmulane jest dno – istnieje możliwość przepłynięcia do szlaku Obry). Przy wypływie tablica upamiętniająca spływ kajakowy z udziałem ks. biskupa Karola Wojtyły, późniejszego papieża.

km 19 Kargowa, most drogowy Kargowa – Karszyn (po prawej 200 m za mostem b.dobre miejsce na biwak. W sierpniu 2011 r. po 50 latach, dzięki staraniom nowego burmistrza, otwarto kompleks rekreacyjny w miejscu przedwojennego kąpieliska. Do dyspozycji pole biwakowe, altany, toalety, boisko do piłki plażowej i ogromna plaża. W 2012 r. planowane jest: doprowadzenie wody i prądu, uruchomienie gastronomii i budowa letniego amfiteatru).

km 18 most drogowy Kargowa – Klenica oraz jaz. Przy niskim stanie wody przenosić z prawej.

km 17 most kolejowy na nieczynnej linii 357 Sulechów – Wolsztyn.

km 16 Chwalim, most drogowy

km 15 Chwalim, jaz i drewniany most. Przy zamkniętym jazie przenosić z prawej.

km 13 ujście rzeki Obry Leniwej ( szlak kajakowy do Babimostu).

km 11 Smolno Wielkie, most drogowy i jaz. Przy zamkniętym jazie przenosić z prawej 20 m.

km 10,5 Smolno Wielkie, most kolejowy na nieczynnej linii Sulechów – Wolsztyn. Przed mostem po lewej dobre miejsce na odpoczynek.

km 8 Ostrzyce, drewniany mostek na drodze Ostrzyce – Podlegórz.

km 7 Podlegórz, most drogowy ( w pobliżu sklep z ostatnią możliwością zaopatrzenia do końca szlaku)

km 6 Radowice, most drogowy

km 3 Głuchów (Sadowa), most drogowy i potężny jaz odgradzający od Odry Kotlinę Kargowską. Przenosić z prawej 30 m.

km 0,0 ujście Obrzycy do Odry w Górzykowie. Kończyć spływ 2 km. dalej w Cigacicach.

Przewidywany czas spływu

Lubiatów – Konotop 2- 3 godz.

Konotop – Jesionka 1-2 godz.

Jesionka – Kargowa 2-3 godz.

Kargowa – Podlegórz 4 godz.

Kargowa – Cigacice 5 -6 godz.

 

tekst i zdjęcia – Jerzy Jaszczak

www.kargowa-kajaki.pl