Nowy wymiar turystyki rowerowej w Regionie Kozła


27 grudnia 2021 | Ścieżki rowerowe

Zdjęcie mężczyzny na rowerze.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania turystyka rowerową. Zjawisko to ma swoje odbicie w rozwoju szlaków rowerowych oraz różnego rodzaju akcesoriów i nowoczesnych technik np. aplikacji GPS wykorzystywanych przez rowerzystów. Profesjonalne i nowoczesne formy informacji o rowerowych trasach i szlakach turystycznych stają się często motywem aktywności rowerowej i wpływają na rozwój turystyki w regionach.

W takim nurcie przygotowano elektroniczny projekt wizualizacji krajobrazowej ścieżek rowerowych w Regionie Kozła na terenie czterech gmin: Zbąszyń, Zbąszynek, Babimost i Kargowa. Wizualizacja obejmuje pętlę rowerową łączącą wymienione gminy oraz kilka krótkich tras zlokalizowanych w sąsiedztwie pętli.

Pętla rowerowa ma długość 53 km i prawie w całości prowadzi po ścieżkach rowerowych o nawierzchni asfaltowej oraz z kostki brukowej. Jedynie na kilku krótkich odcinkach rowerzyści pojadą wzdłuż dróg asfaltowych i gruntowych.

Pętlę cechuje bardzo dobra infrastruktura turystyczna, na którą składają się liczne miejsca odpoczynku (ławki i stoły), tablice informacyjne, kąpieliska (Zbąszyń, Kolesin, Stare Kramsko, Jezioro Linie Duże ) oraz restauracje (Chlastawa, Kolesin, Wojnowo).

Głównym celem wizualizacji jest prezentacja fotografii i filmów obrazujących poszczególne miejsca i odcinki na ścieżkach rowerowych. Fotografie i filmy zamieszczone są na profilach wysokościowych obrazujących ukształtowania terenu wzdłuż tras. Celem opracowania jest promocja turystyki rowerowej w Regionie Kozła na terenie gmin Zbąszyń, Zbąszynek, Babimost i Kargowa.

Wizualizacja krajobrazowa ścieżek rowerowych jest zamieszczona zarówno na stronie internetowej Regionu Kozła jak i na stronach internetowych poszczególnych gmin.

Zapraszamy rowerzystów do Regionu Kozła!