Majowe Święta Narodowe, o których powinniśmy pamiętać
28 kwietnia 2023 | Aktualności
Przybliżmy sobie trochę historii…
1 maja – Święto Pracy, nasi rodacy celebrowali je od 1890 roku, co spotkało się ze sprzeciwem lokalnych władz, których zadaniem było ciemiężenie zbuntowanych Polaków. W 1905 roku, w maju doszło do wielu starć obywateli z wojskiem oraz bojówkami nacjonalistycznymi. Wielu Polaków zginęło w tych agresywnych pochodach 1 maja. Ginęli również ważni działacze i aktywiści, którzy walczyli o lepszą Polskę. Ostatecznie święto pracy zostało oficjalnie ustanowione w 1950 roku. 1 maja świętujemy także przystąpienie Polski do państw członkowskich Unii Europejskiej, które miało miejsce w 2004 roku.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-czerwona jest z Polakami w chwilach radości i smutku. Widziała narodziny Niepodległej, Powstanie Warszawskie, Grudzień 70 i strajki Solidarności. Była malowana na samolotach w czasie Bitwy o Anglię, powiewała nad Monte Cassino. Wielu oddało za nią życie… W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych.
3 maja – Święto Narodowe, obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to najnowocześniejsza i pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.
Okazją do prezentowania biało-czerwonej flagi jest nie tylko Dzień Flagi. Każdy z nas może upamiętnić historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych wywieszając Biało-Czerwoną na domu, balkonie czy w oknie, także w święto Pracy oraz uchwalenia Konstytucji 3 maja.