Lokalizacja i atrakcyjność inwestycyjna
28 grudnia 2021 | Infrastruktura
Gmina Kargowa
Obszar gminy: 128,47 km2, z tego użytki rolne: 55,32 km2, lasy i grunty leśne: 62,62 km2.
Gmina liczy 5 800 mieszkańców i podzielona jest na 9 sołectw: Dąbrówka, Chwalim, Karszyn, Nowy Jaromierz, Obra Dolna, Stary Jaromierz, Smolno Małe, Smolno Wielkie, Wojnowo.
Atrakcyjność oferty inwestycyjnej wynika z położenia Kargowej w Kotlinie Kargowskiej, wśród lasów i jezior, nad rzeką Obrzycą. Nieskażona przyroda z łagodnym klimatem sprzyjają osiedlaniu się na terenie gminy nowych mieszkańców, a także przedsiębiorców, a atrakcyjne tereny, lasy, jeziora tworzą idealne warunki także dla inwestycji rekreacyjnych.
Gmina Kargowa posiada dogodne połączenie przy szlaku komunikacyjnym – drodze krajowej nr 32 Poznań – Zielona Góra – Gubin, bliskość granicy zachodniej, sąsiedztwo z Wielkopolską
Kargowa leży w niewielkiej odległości od węzła kolejowego w Zbąszynku i portu lotniczegow Babimoście. Posiada dobrze rozwiniętą sieć infrastruktury technicznej, niezbędną do rozwoju społecznego i gospodarczego.
Na terenie gminy działa jeden operator telefonii stacjonarnej – TP S.A. (sieć dostępna na terenie całej gminy). Swoje stacje przekaźnikowe mają ulokowane trzej operatorzy telefonii komórkowej(ERA, PLUS GSM i IDEA). Sieć energetyczna niskiego napięcia dostępna jest na całym obszarze gminy. Ponadto dostępna jest sieć SN (15kV) oraz WN (110kV).
Przez teren gminy przebiegają dwa gazociągi wysokiego ciśnienia. Sieć wodociągowa dostępna jest w 85% na terenie gminy, energetyczna 100%, gazowa 70% i kanalizacyjna 55%.
Na terenie gminy Kargowa działa 340 podmiotów gospodarczych i małych firm produkcyjnych, w tym ubojnie drobiu, gorzelnie, zakłady budowlane, które są motorem napędowym Kargowskiej gospodarki i miejscem pracy dla mieszkańców.
Gmina swoją szansę upatruje w rozwoju turystyki i przetwórstwie rolnym. Na terenie gminy znajdują się duże sady wiśniowe, jabłoni i gruszy.
Filarem gospodarczym na terenie miasta jest firma “Nestle” Polska S.A. Fabryka w Kargowej. Fabryka produkująca wyroby cukiernicze Lion i Princesa znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Większe zakłady prywatne w gminie to: Zakład Budowy Maszyn Stolarskich LIGNUMA, Producent tektury fakustej i opakowań WOKAR Sp. z o.o., Ubojnia Drobiu BRYCHY Sp. z o.o. Ubojnia i Przetwórstwo Drobiu KUL-DRÓB oraz Stolarka Budowalna SZUŁCIK Sp. z o.o.
Dobre stosunki z biznesem ułatwiają organizacje działające na terenie gminy, wspomagające biznes prywatny. Są to Unia Gospodarcza, Związek Pracodawców oraz Stowarzyszenie Kupców. Ważną funkcję pełni Społeczna Rada Gospodarcza w skład, której wchodzą przedsiębiorcy z terenu gminy. Rada pełni funkcję doradczą oraz pozwala konsultować działania na linii samorząd – przedsiębiorcy.
Władze miasta Kargowej są otwarte na współpracę z partnerami zagranicznymi, nie tylko gdy chodzi o kontakty gospodarcze, lecz także wymianę kulturalną, sportową oraz wspólne przedsięwzięcia w rozmaitych dziedzinach.
Atrakcyjne przygraniczne położenie sprzyja klimatowi współpracy gospodarczej, kooperacji między instytucjami i przedsiębiorcami z Polski i Niemiec.
Czynniki te obok przyjaznego klimatu władz miasta stwarzają bardzo dobre warunki do inwestowania.