Kargowski UTW w Ustroniu


4 października 2022 | Aktualności

W dniach 11.09-18.09 słuchacze Kargowskiego UTW przebywali w Ustroniu na wczasach połączonych z rehabilitacją w DW “Globus”. W godzinach przedpołudniowych korzystaliśmy z zabiegów zaleconych przez rehabilitantów, do dyspozycji mieliśmy też basen, z którego chętnie korzystaliśmy.
W czasie wolnym uczestnicy spacerowali po okolicy, część z nich udała się również wyciągiem na Górę Czantorię. Trzeciego dnia skorzystaliśmy z przejażdżki Ustrońską Ciuchcią, podziwialiśmy piękne widoki z Góry Równica oraz wysłuchaliśmy informacji nt. dawnej i obecnej historii Ustronia. W drodze powrotnej przejechaliśmy dzielnicą uzdrowiskową “Zawodzie” i przez centrum miasta Ustroń.
Następnego dnia uczestniczyliśmy w wycieczce do Wisły, po spotkaniu z przewodnikiem nastąpił przejazd do Istebnej, gdzie zwiedziliśmy “Chatę Kawuloka” zbudowaną w roku 1863 i zamieszkałą do roku 1976 przez rodzinę Kawulok. Chata ta obecnie jest muzeum, pokryta jest gontem, w jednej z izb znajduje się dymny piec (bez komina), można tam obejrzeć tradycyjny wystrój i sprzęty potrzebne góralom w życiu codziennym. Atrakcją była prezentacja unikatowych instrumentów muzycznych, przewodnik zagrał na: piszczołkach, okarynach, gajdach, rogu pasterskim i trąbicie. Następnie przejechaliśmy do Wisły Kubalonki, zobaczyliśmy też “Zamek Prezydenta”, zaporę wodną na jeziorze Czerniawskim, a wycieczkę zakończyliśmy na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza.
W piątek wyruszyliśmy do Cieszyna, tam udaliśmy się na wzgórze zamkowe, gdzie najbardziej sprawni słuchacze weszli na 30 metrową Wieżę Zamkową, pokonując 120 schodów, z której podziwiali panoramę miasta i góry Beskidu. Następnie podziwialiśmy XI w. Rotundę, którą wszyscy znamy z banknotu 20 złotowego. Rotunda jest jednym z najstarszych zabytków architektury Polskiej. Spacerem wybraliśmy się na Starówkę, a zwiedzanie zakończyliśmy w strugach deszczu idąc “Wenecją Cieszyńską”.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy Pałac w Pszczynie, dawną rezydencję magnacką. Początki zamku sięgają wiek XV, a obecny kształt jest wynikiem przebudowy z lat 1870-1876, kiedy to właścicielami nastali Książęta Hochberg von Pless z Książa. W zamku zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury w Polsce. O wielkości Pałacu świadczy łączna powierzchnia wszystkich ekspozycji wynosząca 3000m.kw. Zamek ten wywarł ogromne wrażenie na uczestnikach naszej wycieczki.
Transport został współfinansowany ze środków budżetu Gminy Kargowa.