Gmina Kargowa otwiera się na pomoc z Polska Press


10 października 2023 | Aktualności

Gmina Kargowa przyłączyła się do akcji społecznej Grupy Polska Press „Otwórz się na pomoc”, która ma zwrócić uwagę na coraz bardziej powszechne problemy dotykające dzieci i młodzież. Program skupia się na problemie uzależnień od dopalaczy i narkotyków, co obecnie jest zjawiskiem zdecydowanie przybierającym na sile. Uświadomienie w tym zakresie młodych ludzi i ich rodzin może zapobiec wielu dramatom i to właśnie jest głównym celem tej akcji.

Po dopalacze i narkotyki najczęściej sięgają uczniowie szkół średnich, ale niestety używki te coraz częściej pojawiają się w rękach znacznie młodszych dzieci, tych uczęszczających do szkół podstawowych. Młodzi ludzie są bardzo podatni na wszelkiego typu uzależnienia, a po substancje psychoaktywne, którym są właśnie dopalacze i narkotyki, sięgają z wielu różnych powodów.

Niektórzy robią to z ciekawości lub po prostu poddają się presji grupy rówieśniczej. Dla innych dopalacze i narkotyki są formą ucieczki przed problemami szkolnymi czy rodzinnymi. Inni sądzą, że zażywając tego typu substancje, zwiększą możliwości fizyczne i intelektualne swojego organizmu. Nie zdają sobie sprawy, że takie działanie przynosi tylko negatywne efekty i w żaden sposób nie pomoże rozwiązać najmniejszego problemu ani nie zrealizuje ich marzeń.

By przeciwdziałać temu zjawisku, niezbędne jest uświadomienie zarówno dzieci i młodzieży, jak i ich rodzin w zakresie uzależnień i ich skutków. Niezbędne jest także wskazanie im sposobów zapobiegania uzależnieniom oraz metod pokonywania uzależnień, jeśli do nich dojdzie.

Otwórz się na pomoc to projekt, w którego skład wchodzą: interaktywna gra, wideo historia rodziców oraz 8-stronicowa broszura w tradycyjnej, drukowanej formie.

Fabuła interaktywnej gry opiera się na historii młodego człowieka, który mierzy się z trudną sztuką podejmowania decyzji. To od gracza zależy, jakich wyborów dokona bohater gry, a te z kolei leżą u podstaw dalszego rozwoju fabuły. Akcja gry rozpoczyna się w czasie imprezy, gdzie znajomi 18-letniego Piotrka namawiają go na spróbowanie dopalaczy. Gra skierowana jest do dzieci i młodzieży.

Rodziców z pewnością zainteresują doświadczenia innych matek i ojców zapisane w formie wideo. Cztery autentyczne historie opowiedziane przez bohaterów filmu z pewnością wywrą ogromne wrażenie na rodzicach, wskazując im w ten sposób, na co powinni zwracać uwagę każdego dnia.

Z kolei broszura jest swego rodzaju kompendium wiedzy na temat dopalaczy. Uczestnicy programu znajdą tu odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Dowiedzą się oni: skąd wzięły się dopalacze, jakie są ich rodzaje i jak je rozpoznać, jakie zachowania młodych ludzi powinny obudzić czujność rodziców oraz gdzie mogą znaleźć pomoc.

Wszystkie materiały wchodzące w skład projektu Otwórz się na pomoc zostały opracowane przez najlepszych specjalistów w dziedzinie uzależnień przy ścisłej współpracy z dr. n. społ. Arturem Malczewskim z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Artur Malczewski jest autorem i współautorem wielu publikacji w dziedzinie uzależnień. Na swoim koncie ma udział w kilkunastu projektach międzynarodowych z zakresu profilaktyki i monitorowania narkomanii. Partnerem merytorycznym projektu Otwórz się na pomoc jest Instytut Praw Pacjenta i Informacji Zdrowotnej.

Dystrybucja materiałów odbywa się w Szkole Podstawowej w Kargowej oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kargowej.

Poniżej zamieszczamy link do interaktywnej gry.

https://gazetalubuska.pl/kargowa-otworz-sie-na-pomoc-dopalacze/re#INTRO

Źródło: https://gazetalubuska.pl/otworz-sie-na-pomoc-z-polska-press-to-juz-4-edycja-akcji/ar/c14-17525639