Finał kampanii społecznej „Dzieciństwo bez Przemocy”
21 listopada 2025 | Aktualności
Dnia 19 listopada 2025 roku na Placu Ratuszowym w Kargowej został zorganizowany happening będący finałem kampanii społecznej, która od ponad 6 tygodni odbywała się na terenie całej Polski pod hasłem „Dzieciństwo bez Przemocy”. W tym roku Gmina Kargowa również przyłączyła się do akcji. Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci oraz promowanie idei zapewnienia dzieciom bezpiecznego i zdrowego środowiska do rozwoju.
Nie bez powodu, wyznaczono 19 listopada na finał kampanii, ponieważ na te dzień przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Na wyraz sprzeciwu tego dnia zmieniano zdjęcia profilowe na portalu społecznościowym facebook na kolor czerwony, na czerwono podświetlony został Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz ponad 3600 budynków i obiektów w całej Polsce, w tym także budynek Ratusza w Kargowej! W ramach happeningu, organizatorzy przygotowali różnorodne działania artystyczne i edukacyjne między innymi Spektakl „Ogień – Siła i Moc!” oraz mini koncert zespołu The Swamps.
Mimo mroźnej pogody mieszkańcy licznie zebrali się na Placu Ratuszowym, aby wspólnie zamanifestować sprzeciw wobec przemocy i okazać solidarność wszystkim dzieciom, które doświadczają krzywdzenia.
W akcję aktywnie włączyli się również pedagodzy, nauczyciele oraz uczniowie kargowskiej szkoły, którzy pod hasłem „STOP PRZEMOCY” – edukacja, dialog i solidarność podjęli działania, uwrażliwiające uczniów na problem hejtu, przemocy fizycznej i słownej. Finałem szkolnych obchodów był konkurs podczas którego młodzież przygotowała plakaty prezentujące hasło „Dzieciństwo bez Przemocy”.
Dzieciństwo powinno być czasem rozwoju, odkrywania świata i budowania relacji opartych na miłości, nie na strachu.
Dowiedz się więcej na https://dziecinstwobezprzemocy.pl